Aktualności

Bądź na bieżąco z nowinkami
w naszej szkole

Nasi Absolwenci – wspieramy !!!

Jako absolwentka Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego w Józefosławiu chciałabym zaprosić do krótkiego opisu czym zajmuję się po ukończeniu szkoły. Aktualnie jako studentka Maastricht University w Holandii jestem częścią grupy konkursowej iGEM (international Genetically Engineered Machine). IGEM jest międzynarodowym konkursem biologii syntetycznej organizowanym przez MIT, w którym grupy z całego świata tworzą projekty by z pomocą inżynierii genetycznej (między innymi!) rozwiązać problemy z przeróżnych dziedzin. W tym roku miałam okazję dołączyć do grupy z Maastrichtu jako najmłodsza członkini!

Nasz projekt – SublimeStone zajmuje się inżynierią bakterii by załatać mikropęknięcia w budynkach i zabytkach wapiennych, tym samym podtrzymując dziedzictwo kulturowe w wielu krajach.

 

Dlaczego wapień?

Wapień jest używany przez ludzkość od ponad 5000 lat i jest głównym składnikiem wielu zabytków kulturowych i historycznych, takich jak Panteon we Włoszech czy Akropol w Grecji. Nawet w małym mieście, takim jak nasze Maastricht, wapień jest obecny w wielu kultowych miejscach!

Niestety budynki wapienne są zagrożone fizycznym i chemicznym wietrzeniem, które pogarsza się jeszcze bardziej z powodu rosnącego zanieczyszczenia i zakwaszenia opadów. Powoduje to powstawanie pęknięć w skale, niszcząc konstrukcje i zagrażając ich stabilności.

Naszym rozwiązaniem tego narastającego problemu jest inżynieria genetyczna bakterii w celu wytworzenia kalcytu, by wypełnienić powstające pęknięcia, przy jednoczesnym zaprojektowaniu stabilnego i nieszkodliwego rusztowania dla krystalizacji kalcytu.

 

Drugą częścią projektu jest nowoczesna metoda zwana DNA origami. DNA ostatnio zaczęło zajmować więcej miejsca w nauce o biomateriałach dzięki przewidywalności oraz naszemu rozszerzonemu zrozumieniu jego zachowania. Powoli, również popularność zdobywa technika zwana origami DNA: polega ona na złożeniu pojedynczej nici DNA w potrzebny nam kształt za pomocą uzupełniających się zszywek. Korzystając z modelowania komputerowego, nasz zespół doszedł do wniosku, że struktura oktaedryczna jest idealna pod względem wytrzymałości mechanicznej i stabilności termodynamicznej. Ponieważ szkielet DNA jest naładowany ujemnie, a kalcyt jest naładowany dodatnio, nie musimy nawet używać określonych peptydów!

 

Podsumowując, zespół Sublimstone zajmuje się naprawą mikropęknięć w wapieniu za pomocą podwójnego systemu mikrobiologicznego.

 

Serdecznie zachęcam do wsparcia naszego projektu.

Dołączam również linka do zbiórki pieniędzy, które zostaną w całości przeznaczone na rozwój projektu.

 

https://www.umcrowd.nl/project/support-preservation-of-limestone-a-cornerstone-of-history

 

Można nas również znaleźć na instagramie pod nazwą @msp.

 

 

Pozdrawiam serdecznie,

Natalka Bartos

BAT-MED